![](https://wisedaedalus.gr/wp-content/uploads/2024/02/Lifeguard-Surfboard-On-The-Beach.jpg)
ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ ΝΑΥΑΓΟΣΩΣΤΗ?
καλύπτει :
![](https://wisedaedalus.gr/wp-content/uploads/2024/02/Poolside-Photos-With-1000-Inner-Tubes-Bring-Back-1960s-Mediterranean-Glamor-683x1024.jpg)
Η ασφάλιση αστικής ευθύνης για ναυαγοσώστες είναι σημαντική για πολλούς λόγους:
Προστασία από αστικές αγωγές: Καθώς οι ναυαγοσώστες εργάζονται σε περιβάλλοντα όπου υπάρχει υψηλός κίνδυνος τραυματισμού ή ατυχημάτων, η ασφάλιση αυτή μπορεί να προστατεύσει τους ναυαγοσώστες από ενδεχόμενες αστικές αγωγές που μπορεί να ασκηθούν εναντίον τους αν κάτι πάει στραβά κατά τη διάρκεια της εργασίας τους.
Προστασία της επιχείρησης: Η ασφάλιση αυτή βοηθάει στην προστασία της επιχείρησης ή του οργανισμού που παρέχει τους ναυαγοσώστες, καθώς μπορεί να καλύψει τις οικονομικές ζημιές που μπορεί να προκύψουν από ατυχήματα ή τραυματισμούς κατά τη διάρκεια της εκτέλεσης των καθηκόντων τους.
Επαγγελματική αξιοπιστία: Η ύπαρξη ασφάλισης αστικής ευθύνης δείχνει στους πελάτες και τους εργοδότες ότι η επιχείρηση ή ο οργανισμός λαμβάνει σοβαρά υπόψη την ασφάλεια και την προστασία των εργαζομένων και των πελατών της.
Συνολικά, η ασφάλιση αυτή προσφέρει ειρήνη του νου τόσο στους εργοδότες όσο και στους ναυαγοσώστες, εξασφαλίζοντας ότι υπάρχει οικονομική προστασία σε περίπτωση ατυχήματος ή ζημιάς.
![](https://wisedaedalus.gr/wp-content/uploads/2024/02/13-Secrets-Lifeguards-Wish-You-Knew.jpg)
![](https://wisedaedalus.gr/wp-content/uploads/2024/02/Surf-Lifesavers.jpg)